Tenis

Hănescu e în semifinale la Gstaad, după ce l-a eliminat pe învingătorul lui Federer

Articol de Gazeta Sporturilor  —  vineri, 26 iulie 2013

Victor Hănescu a trecut de germanul Daniel Brands, scor 6-3, 6-4, în sferturile de finală ale turneului de la Gstaad. Românul în vîrstă de 32 de ani a stat doar o oră şi 10 minute pe teren cu cel care l-a eliminat pe Roger Federer în turul anterior

Este al doilea turneu din iulie în care Victor Hănescu atinge faza semifinalelor, după ce a atins careul de aşi şi la Stuttgart, acolo unde a fost învins de neamţul Philipp Kohlschreiber. A fost al doilea meci pe care Victor Hănescu l-a disputat contra lui Brands, după celebra partidă din turul III de la Wimbledon 2010, încheiată după ce românul a avut o altercaţie cu fanii englezi.

Turneul de la Gstaad este singurul turneu ATP cîştigat de Victor Hănescu în carieră. Următorul adversar al lui Victor este rusul Mikhail Iujnîi.