VIDEO+FOTO Noroc cu Tîrnăcop » Ceahlăul a rezistat la Cluj, 1-1, deşi a jucat o repriză în inferioritate

Articol de Radu Bichiş  —  Monday 30th of November -0001 12:00

Reuşita de senzaţie a mijlocaşului clujean a adus primul punct Universităţii

Timp de o jumătate de oră, pulsul lui Ionel Ganea a atins pragul unui preinfarct. Takacs i-a dat primul impuls după ce a ratat singur cu Jovici (13), iar Ninu a reluat pe spate milimetric pe lîngă buturi (25).

Click aici pentru VIDEO şi FOTO!

Ceahlăul s-a trezit din corzi aproape instantaneu, Golubovici speculînd somnolenţa lui Ninu (31), iar apoi Jula putea închide meciul după o preluare prea largă. Gheorghiu a luat două cartonaşe în doar 5 minute (35, 40) şi "şepcile roşii" au restabilit echilibrul printr-o execuţie individuală de excepţie a lui Tîrnăcop, preluare pe piept şi şut din voleu la colţul lung (41).

Clujenii au ratat la foc automat în repriza secundă şi puteau cîştiga la ultima fază a meciului, dacă Tudor acorda penalty după un henţ involuntar în careu al nemţenilor.

"Am făcut un meci foarte bun, meritam să cîştigăm. Nu comentez prestaţia lui Alexandru Tudor, e unul dintre cei mai buni arbitri din ţară"