VIDEO şi FOTO Chiajna a revenit în Liga 1 cu victorie: 1-0 cu Corona Braşov

+6 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Saturday, 10 August 2013

Reprimită în Liga 1 săptămîna trecută, Concordia Chiajna a debutat în noul sezon cu un succes, 1-0 împotriva Coronei Braşov, în etapa a patra.

Partida a început cum nu se poate mai bine pentru echipa lui Ionuţ Chirilă. Braganca a văzut două "galbene" în primele 12 minute şi a fost trimis la vestiare. Apoi, în minutul 25, Florea a fost agăţat în careu de Florin Ilie, iar Chiajna primea o lovitură de pedeapsă.

Click aici pentru VIDEO!

Acelaşi Florea transforma fără emoţie, iar gazdele conduceau cu 1-0. Între timp, Corona a trecut la controlul partidei, încercînd să profite de pasul înapoi făcut de ilfoveni. Neacşa l-a găsit în poziţie perfectă pe Chirciu, însă Rîmniceanu a blocat lovitura cu capul a vîrfului braşovean.

Click aici pentru comentariul liveTEXT!

Ardelenii au scăpat cu faţa curată la finalul primei reprize, cînd Martac a respins un balon din faţa porţii, după ce Roşu reuşise să-l lobeze pe Marc. Neacşa l-a pus din nou la încercare pe Rîmniceanu în partea a doua a meciului, însă şi de această dată portarul gazdelor a reuşit să îşi menţină echipa în avantaj.

Ene putea egala pe final de meci, însă reluarea sa din voleu a trecut peste poartă (81).

Corona rămînă fără nici un punct după primele 4 runde, în timp ce Chiajna revine cu 3 puncte pe prima scenă.

Echipele de start:
Chiajna: Rîmniceanu - Creţu, Melinte, Leca, Bucurică - Neagu, Ispir, Purece, Roşu - Florea, Zaharia
Rezerve: G. Iancu, Bambara, Apostol, Cl. Ionescu, Strătilă, Serediuc, Welington

Corona: Marc - Martac, Fl. Ilie, Kanon, Arce - Braganca, Dîlbean, Stănescu, Neacşa - Coman, Laurenco
Rezerve: Amadio, Stere, Vl. Munteanu, Chirciu, Forika, M. Ene, Buş