FOTO şi VIDEO Dinamo - Steaua 1-2 » Roş-albaştrii cîştigă la limită şi egalează marea rivală la victorii

+13 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Sunday, 11 August 2013

Steaua a cîştigat cel de-al 153-lea derby cu Dinamo, scor 2-1. Graţie acestei victorii, roş-albaştrii au deja două puncte peste marea rivală, deşi au două partide mai puţin disputate.

Click aici pentru comentariul liveTEXT!

Vezi aici VIDEO cele mai importante ocazii!

Echipa lui Reghecampf a început perfect meciul şi în minutul 5 avea 1-0 graţie bombei lui Latovlevici care s-a oprit în vinclu.

Steaua a controlat fără prea multe probleme şi restul reprizei şi chiar a mai punctat o dată, Collins Fai fiind nefericitul autor al unui autogol.

Pe lîngă cele două goluri, Steaua a mai ratat alte cîteva mari ocazii. Şi a doua repriză a început în aceeaşi notă, dar roş-albaştrii şi-au bătut joc de ocazii. În minutul 67 Rotariu a redus din diferenţă şi anunţa revenirea "cîinilor".

Peste doar 2 minute Tănase a obţinut un penalty, dar Latovlevici a şutat slab şi Bălgădean a respins. Pînă la final Steaua a tremurat, chiar dacă marile ocazii au fost tot de partea ei.

Cu această victorie Steaua a egalat marea rivală la victorii. Ambele au cîte 54, 45 de dispute s-au terminat la egalitate.

Echipele de start:

Dinamo: Bălgrădean - L. Rus, Durimel, D. Grigore, Fai - Elton, Thicot - C.Matei, Curtean, S. Filip - J. Thomas

Rezerve: Naumovski, D. Rotariu, Hasanovic, Asanovici, V. Balint, Pape

Steaua: Tătăruşanu - Georgievski, Szukala, Chiricheş, Latovlevici - Bourceanu, Pintilii - Ad. Popa, Ad. Cristea, Cr. Tănase - Piovaccari

Rezerve: Niţă, Gardoş, Prepeliţă, Tatu, N. Stanciu, G. Iancu, Nikolici