Gol din ofsaid, penalty inexistent! » Greşeli mari de arbitraj la meciul dintre Ceahlăul şi Pandurii, 1-0

Articol de Vlad Ispas  —  Monday 30th of November -0001 12:00

Brigada de arbitri a avut o prestaţie jenantă, momentele cheie ale meciului fiind judecate eronat.

Prima fază cu probleme a fost golul marcat de Stana, din minutul 18. În prima parte a acţiunii, căpitanul moldovenilor, Golubovici, a primit mingea din partea dreaptă, însă bosniacul se afla afară din joc. Tuşierul Vasile Marinescu nu a sesizat, iar mingea a fost pasată la Stana, care a înscris de la marginea careului.

O altă greşeală a fost dictarea unui penalty în minutul 31 de către "centralul" Sebastian Colţescu. Nicoară a driblat în careu, a centrat, iar mingea acestuia a fost oprită de Stana, printr-o alunecare.

Arbitrul, plasat în apropierea fazei, a dictat "11" metri, însă reluările au dovedit că marcatorul golului nu a atins deloc mingea cu mîna, care oricum era şi lipită de corp! Gorjenii n-au profitat de lovitura de pedeapsă, Nicoară ratînd de la punctul cu var.