VIDEO+FOTO Se încheie era Mulţescu? » Dinamo a obţinut doar o remiză, 1-1, în faţa Coronei Braşov

+30 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  vineri, 16 august 2013

Corona Braşov a obţinut primul punct în Liga 1 împotriva lui Dinamo, scor 1-1.

"Cîinii" sperau să răzbune eşecul în faţa Stelei cu trei puncte în faţa ultimei clasate. Corona putea însă deschide scorul încă din minutul 5, cînd Bălgrădean s-a opus la reluarea lui Ene. La faza următoare, Dinamo a punctat prin Elton, care a înscris cu o torpilă de la 20 de metri. Era startul perfect pentru Dinamo.

Click aici pentru VIDEO!

Olariu a cerut penalty la un contact uşor cu Fai, însă Marius Avram a lăsat jocul să continue (28). Ene a avut golul în gheată în minutul 30, dar, scăpat singur cu Bălgrădean, a trimis peste poartă. Egalarea a venit cu 5 minute înainte de pauză, cînd Vlad Munteanu a profitat de marcajul larg al dinamoviştilor şi a marcat cu o lovitură de cap din 6 metri.

Click aici pentru comentariul liveTEXT!

Ene a ratat o nouă ocazie uriaşă în prelungiri, cînd n-a reuşit să împingă în poarta goală din 3 metri un balon trimis de Neacşa. Dinamo a revenit cu forţe proaspete de la cabine cu Matei în prim-plan. Căpitanul "cîinilor" l-a încercat pe Marc din toate poziţiile, dar s-a oprit de fiecare dată de opoziţia portarului braşovean.

Ardelenii au reuşit să conserve rezultatul pînă la final, spre disperarea lui Gigi Mulţescu, care ar putea fi înlocuit.

Echipele de start:
Corona Braşov: Marc - Martac, Damian, Kanon, Arce - Dîlbea, Munteanu - Neacşa, Olariu, Chirciu - M. Ene
Rezerve: Amadio, Forika, R. Stănescu, H. Popa, Pastor, Burlacu, D. Bogdan