Tenis

Revenire incredibilă a Simonei Halep de la 3-6 2-4 » S-a calificat în sferturile de finală!

Articol de Gazeta Sporturilor  —  miercuri, 21 august 2013

Simona Halep, locul 23 WTA, s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la New Haven (SUA), dotat cu premii în valoare totală de 690.000 de dolari.

Halep a învins-o, în turul doi, cu scorul de 3-6, 6-4, 6-1, după o oră şi 33 de minute, pe Carla Suarez Navarro (Spania), poziţia 20 în ierarhia mondială.

Sportiva spaniolă, care o eliminase pe italianca Roberta Vinci, locul 12 WTA, în meciul anterior, a controlat prima parte a partidei de miercuri şi a condus cu scorul de 6-3, 4-2. Din acel moment, ea nu a mai reuşit să cîştige decît un game pînă la final, la scorul de 3-0 pentru Helep în setul decisiv, pe serviciul româncei.

În sferturile de finală, Simona Halep o va întîlni pe Ekaterina Makarova, cea care a învins-o pe Sara Errani (Italia), cap de serie numărul unu şi locul 5 WTA.

Pentru performanţa reuşită la New Haven, Simona Halep va primi 120 de puncte WTA şi un cec în valoare de 17.850 de dolari.