VIDEO Meci fantastic în Supercupa Spaniei » Villa s-a răzbunat pe Barcelona cu un gol de generic, Neymar a înscris primul gol pentru catalani

+2 Foto
Neymar, foto: reuters

Articol de Gazeta Sporturilor  —  joi, 22 august 2013

Aseară, pe lîngă meciurile din play-off-ul Ligii Campionilor, a avut loc şi turul Supercupei Spaniei dintre Atletico Madrid şi Barcelona.

Cele două echipe au încheiat prima manşă la egalitate, scor 1-1, la capătul unui meci spectaculos.

VIDEO cu golurile şi cele mai importante faze din Atletico Madrid - Barcelona

Transferat în această vară de la Barcelona la Madrid, David Villa a dat senzaţia că Atletico poate reuşi surpriza în startul întîlnirii. După un contraatac extraordinar, fostul şeptar al catalanilor a marcat un gol superb, din voleu de la marginea careului.

După prima repriză, Gerardo Martino a şocat şi l-a înlocuit pe Leo Messi! Argentinianul a acuzat şi probleme musculare în prima parte a confruntării.

Barcelona a egalat în minutul 66 prin brazilianul Neymar, intrat în urmă cu doar cîteva minute în locul lui Pedro. "Perla" sud-americană a marcat cu o lovitură de cap după centrarea conaţionalului Dani Alves, iar campioana Spaniei este acum favorită la cîştigarea trofeului.

Returul este programat miercurea viitoare, pe 28 august.

Echipele de start:

Atletico: Courtois - Juanfran, Miranda, Godin, Filipe Luis - Koke (O. Torres 73), Gabi, Mario Suarez, Turan (Baptistao 76) - Villa, Diego Costa (Rodriguez 79).

Barcelona: Valdes - Dani Alves, Pique, Mascherano, Jordi Alba - Xavi (Song 89), Busquets, Iniesta - Sanchez, Messi (Fabregas 46), Pedro (Neymar 59).