VIDEO Cetatea Neamţului » Ceahlăul lui Miriuţă e imbatabil pe teren propiu: 2-0, cu Oţelul

Golubovici și-a trecut și ieri numele pe lista marcatorilor

Articol de Gabriel Burete  —  duminică, 25 august 2013

Ceahlăul cîştigă al treilea meci consecutiv acasă şi rămîne fără gol primit pe teren propriu în acest sezon.

Nemţenii aveau victorii pe linie pe teren propriu şi au început partida hotărîţi să menţină statistica neschimbată. Golubovici l-a întins pe Boşneag în debutul meciului cu un şut din interiorul careului, 5.

Gălăţenii au răspuns prin Giurgiu, 14, care, rămas singur cu portarul, a şutat puţin peste. Oţelul a dominat pînă la pauză, fără să aibă însă ocazii clare de a marca.

Miriuţă i-a revitalizat pe ai săi între reprize şi Golubovici a deschis scorul cu capul, din afara careului, 49, după ce l-a păcălit pe Boşneag, dar şi pe arbitrul asistent, care n-a văzut poziţia de ofsaid.

Gheorghiu, intrat în locul accidentatului Jula, a majorat diferenţa cu un şut puternic în plasa laterală, 61. Ceahlăul a cîştigat din nou acasă, în ciuda eforturilor gălăţenilor de a marca, şi urcă provizoriu pe podiumul Ligii 1.

INBOX
- Emil Jula a resimţit dureri încă de la începutul meciului şi a fost schimbat de Miriuţă înainte de pauză.
- Gheorghiu a marcat primul său gol în acest sezon cu o execuţie superbă, peste Boşneag.