Stranieri

VIDEO O scoate pe Stuttgart din criză » Două goluri şi două pase decisive pentru Maxim cu Hoffenheim!

Articol de Gazeta Sporturilor  —  duminică, 01 septembrie 2013

Alexandru Maxim o trage pe Stuttgart după el în meciul cu Hoffenheim, scor 6-2.

După trei înfrîngeri în primele trei runde şi eliminarea din Europa, Stuttgart dă semne de revenire, iar secretul e la Maxim. Mijlocaşul de 23 de ani a reuşit o repriză de excepţie împotriva lui Hoffenheim.

Click aici pentru VIDEO!

"Tricolorul" a oferit o primă pasă decisivă pentru Rudiger în minutul 12, recidivînd 7 minute mai tîrziu cu o centrare perfectă pentru Ibisevici. Oaspeţii au redus din handicap prin Volland în minutul 26, dar acelaşi Maxim a ieşit la rampă imediat.

A insistat pentru un balon ce părea pierdut, Casteels, portarul lui Hoffenheim, a dat pe lîngă minge, iar mijlocaşul român a strecurat balonul în plasă. Maxim a recidivat după pauză, cînd a reuşit un gol de senzaţie în minutul 55, ducînd scorul la 5-1. A fost înlocuit cu Cacau în minutul 68, la scorul de 6-1.

Cu aceste două goluri marcate, Maxim a ajuns la 3 reuşite în Bundesliga.