VIDEO MoYes? Oh, No! » Noul antrenor al lui Manchester United a rămas fără victorie pe Anfield: 0-1 cu Liverpool

Sturridge, în roșu, trimite balonul în plasă și pe United în corzi

Articol de Aurelian Botezatu  —  Monday 30th of November -0001 12:00

”Diavolii” au făcut o primă repriză modestă, şi-au revenit la reluare, dar gazdele au rezistat eroic şi au maximum de puncte după 3 etape.

Anfield Road rămîne cîmp minat pentru managerul David Moyes. După 5 eşecuri şi 6 remize cu Everton, ieri a pierdut şi cu Man. United: 0-1 în faţa rivalei Liverpool. Abia ce începuse derby-ul că "diavolii", fără Rooney, accidentat, scoteau balonul din plasă: corner Gerrard, reluare Agger, deviere Sturridge, 1-0. Biliard!

Campioana a acuzat din plin şocul. Nici măcar o ocazie de Doamne ajută pînă la pauză! Tabloul s-a schimbat însă după reluare, meciul mutîndu-se aproape complet în jumătatea cormoranilor. O presiune fantastică şi un adevărat bombardament asupra porţii lui Mignolet. Degeaba.

Finalizarea, indiferent că vorbim de golgeterul Van Persie, de Ashley Young, Welbeck sau Nani, a suferit cumplit. Liverpool a rezistat eroic - Sterling putea chiar dubla avantajul în prelungiri - iar acum sărbătoreşte a 3-a victorie în tot atîtea etape şi îşi păstrează fotoliul de lider.

13 meciuri consecutive fără eşec în deplasare avea Man. United în Premier. Pînă ieri

5 victorii la rînd în campionat are Liverpool, luînd în calcul şi sezonul trecut. De 5 sezoane nu mai reuşise o asemenea serie