Stranieri

VIDEO Alex matematicianul » Maxim şi-a sporit zestrea de assist-uri în victoria Stuttgartului la Berlin, 1-0

Antrenorul Schneider l-a titularizat din nou pe Maxim (dreapta), dar l-a scos în minutul 58 Foto: Mediafax/AFP

Articol de Aurelian Botezatu  —  Monday 30th of November -0001 12:00

La golul şvabilor, ”tricolorul” i-a pus mingea pe frunte lui Gentner de parcă în prealabil i-ar fi calculat traiectoria cu rigla, echerul şi compasul

Alex Maxim n-a mai repetat vineri, cu Hertha (1-0), evoluţia de excepţie din etapa precedentă, cînd i-a înscris lui Hoffenheim două goluri şi a dat două pase decisive. Nici el, dar nici Stuttgartul, care a cîştigat cu multă şansă la Berlin. Cu toate astea, românul şi-a pus din nou în valoare marea sa calitate: precizia la fazele fixe.

Click aici pentru VIDEO!

Din acest punct de vedere, el a fost de aur pentru şvabi. Iarăşi. În minutul 41, la un corner, a luat rigla, echerul şi compasul şi aşa de bine a calculat traiectoria balonului că i l-a pus pe frunte lui Gentner. Dar "capul" neamţului a fost respins miraculos de portar. În minutul 49, aceeaşi fază, parcă trasă la indigo. Maxim la serviciu, Gentner la finalizare. De data aceasta însă, colegul său n-a mai greşit.

3, adică "bine", e nota primită de Alexandru Maxim pentru evoluţia contra Herthei Berlin

4 assist-uri şi două goluri a adunat "tricolorul" în 3 meciuri la Stuttgart în acest campionat