VIDEO Chelsea plăteşte » Londonezii au dominat clar meciul cu Everton, dar gazdele s-au impus cu 1-0

Eto'o, dreapta, în duel cu Jagielka, a făcut totul bine. Pînă la finalizare Foto: Reuters

Articol de Aurelian Botezatu  —  Monday 30th of November -0001 12:00

Albaştrii au avut posesia şi ocaziile cele mai multe şi mai mari. Dar degeaba. Golul a picat în poarta lui Cech

La pauză, lui Jose Mourinho nu-i venea să-şi credă ochilor. Chelsea făcuse jocul şi ar fi trebuit să conducă, putea avea 2-0 sau 3-0, dar tabela arăta 1-0 pentru Everton. Ocazille lui Eto'o, la debut în tricoul albaştrilor, Schurrle şi Mata fuseseră răzbunate la poarta cealaltă de Naismith: reluare cu capul a unei mingi întoarse în mijlocul careului de Jelavici (45+1).

Click aici pentru VIDEO!

Acelaşi tablou şi după pauză. Oaspeţii domină, ratează prin Schurrle, Hazard, Eto'o şi Ramires, Everton iese tăios pe contraatac. Baines e aproape de 2-0, din lovitură liberă, dar nu mai marchează nimeni. Şi Chelsea înregistrează primul eşec al sezonului, după două victorii şi o remiză albă, cu Man. United.

EVERTON - CHELSEA 1-0
(Naismith 45+1)
CHELSEA: Cech - Ivanovici, David Luiz, Terry, Ashley Cole (69 F. Torres) - Ramires, Mikel, Hazard - Mata (56 Oscar), Eto'o, Schurrle (57 Lampard). Antr. J. Mourinho

CIFRA
56,5 la sută posesie a avut Chelsea. În minutul 74 a fost chiar 67 la sută, însă nu i-a folosit