Stranieri

Secunda blestemată » Singur cu portarul Maxim face henţ şi iese din Cupă: 1-2 cu Freiburg

Antrenorul Schneider a vrut să-l menajeze pe Maxim (stînga), a riscat şi a pierdut // Foto: Guliver/GettyImages

Articol de Aurelian Botezatu  —  Monday 30th of November -0001 12:00

Introdus abia în minutul 75, mijlocaşul Stuttgartului a rămas doar cu satisfacţia unui nou assist, la reuşita de 1-2 a bosniacului Ibisevici.

În ultimul minut al meciului de la Freiburg, la scorul de 1-2, Alexandru Maxim a avut egalarea în picior. Preluase o minge trimisă în adîncime şi era singur cu portarul Baumann, dar balonul i-a sărit în mînă! Iar arbitrul Wolfgang Stark, pe fază, a fluierat prompt henţ. Şi uite aşa, finalist anul trecut cu VfB Stuttgart, "tricolorul" părăseşte acum Cupa Germaniei din turul 2!

Poate că lucrurile ar fi stat altfel dacă antrenorul Thomas Schneider nu-l lăsa pe bancă pînă în minutul 75. Introdus abia la scorul de 0-2, Maxim a contribuit la golul de 1-2 marcat de Ibisevici, punîndu-i bosniacului mingea pe cap la un corner (86). Al doilea assist al său în această ediţie a competiţiei. Din păcate, şi ultimul.

6 assisturi are Maxim în acest sezon: 4 în Bundesliga (două goluri), două în Cupa Germaniei