Liga 2

Puţin fotbal, mulţi pumni! » Jucătorii de la ASA Tîrgu Mureş şi CS U Craiova s-au luat la bătaie după ce au făcut egal pe teren

Stancu a încercat să stopeze avîntul ardelenilor, dar n-a reușit pînă la sfîrșit // Foto: Bogdan Dănescu

Articol de George Stanciu  —  Monday 30th of November -0001 12:00

La Tîrgu Mureş s-a jucat foarte dur, iar remiza nu ajută pe nimeni. La final jucătorii celor două echipe s-au bătut parte-n parte.

Încins de acuzaţiile de blat venite din partea managerului ardelenilor, Daniel Stanciu, "patru jucători de-ai noştri au fost căutaţi de intermediari din partea oltenilor!", derby-ul de la Tîrgu Mureş a început abrupt.

Fîşneţul Albert Voinea a ameninţat de două ori careul lui Caparco (6 şi 11), după care gazdele au replicat prin fostul vasluian Buhăescu (17), care a trimis cu capul puţin peste poarta juveţilor.

Apoi, meciul a luat efectiv foc: Lorand Szilagyi l-a călcat pe Dragu şi a văzut direct "roşu" (24), secundul lui Edi Iordănescu, Alexandru Radu, a protestat vehement şi a fost şi el eliminat de "centralul" Kovacs, iar spiritele s-au mai calmat cît de cît abia după două minute de parlamentări! Omul în plus pentru oaspeţi nu prea s-a văzut, mai aproape de gol fiind Bumba (35) şi Buhuşi (43).

După pauză, festival de goluri anulate, Vîrtic (48) şi Dragu (59), primul corect, al doilea pentru un ofsaid inexistent, apoi reuşita lui Opriţa (68), ce părea să ducă toate punctele în Bănie.

N-a fost de acord Bumba, care în prelungiri a făcut 1-1, după un penalty uşor acordat de arbitru. Motiv pentru cele două tabere să se încaiere după ultimul fluier, combatanţii împărţindu-şi pumni şi pe teren, şi în drum spre vestiare!

ASA - CS U Craiova 1-1 (0-0)
A marcat: Bumba (90+3-pen) / Opriţa (68)

ASA: Caparco - Homei (Hanca, 80), Vîrtic, Patriche, L. Szilagyi - Cioinac, Al. Dan - Bumba, Buhuşi (Miclea, 61), Buhăescu - A. Creţu (Aniţoiu, 27). Antrenor: Eduard Iordănescu

CS U: Brac - Cîrjă, Z. Ljubinkovic, Izvoranu, I. Stancu - Ad. Ionescu (Dragalina, 66), Pleşan - Dragu, Precup (Sin, 46), Opriţa (Fl. Pătraşcu, 83) - A. Voinea. Antrenor: Erik Lincar

Eliminări: L. Szilagyi (24) / Dragalina (77), Izvoranu (90Ă3)