Liga 2

Rapid continuă seria bună şi cîştigă deplasarea de la Brăila, 2-1 » Martin, gol şi penalty obţinut

Articol de Gazeta Sporturilor  —  duminică, 29 septembrie 2013

Susţinută de 2000 de fani, CF Brăila nu a putut face faţă Rapidului, care arată tot mai bine de cînd Viorel Moldovan este antrenorul echipei.

După victoriile cu SC Bacău (1-0) şi Ceahlăul (3-1 în Cupă), astăzi Rapid s-a impus cu 2-1 pe terenul lui CF Brăila.

Gazdele au fost cele care au deschis scorul prin Cîmpeanu în minutul 23, care a înscris de la 11 metri, profitînd de o eroare în defensiva Rapidului.

Peste doar 5 minute, Martin a obţinut un penalty pe care Ioniţă l-a transformat fără probleme. Martin a fost cel care a marcat golul victoriei, în minutul 69.

Rapid ocupă locul 3 în clasament după 5 etape, cu 11 puncte, cu două sub FC Clinceni, care are 13 şi e lider. Etapa viitoare cele două se vor întîlni în Giuleşti.

Echipele de start:

CF Brăila: Comănescu - Spiridon, Ignat, Ivan, Necoară - Dima, Neagoe, Ochia, Frunză - Ciocâlteu, Cîmpeanu

Rezerve: Leu - Ndigwe, Colilie, Olenic, Stângaciu, Iordache, Cazan
Antrenor: Alin Pînzaru

Rapid: Drăghia - I. Voicu, Tînc, Lung, N. Vasile - Iacob - Martin, Ioniţă, Pancu, Doman - Ciolacu

Rezerve: Mişa - Negru, Obed, Selagea, Lukanovic, C. Gheorghe, M. Stoica
Antrenor: Viorel Moldovan