Altele

Din nou argint! România a pierdut finala pe echipe a Europeanului de tenis de masă, 1-3 cu Germania

Articol de Gazeta Sporturilor  —  luni, 07 octombrie 2013

Dana Dodean, Eliza Samara şi Bernadette Szocs au calificat România în finala Europeanului de la Schwechat (Austria), în proba pe echipe, însă au pierdut în faţa Germaniei, scor 1-3.

Ca şi la ediţia din 2010, de la Ostrava, sau la cea din 2011, de la Gdansk, eroinele României sînt aceleaşi: trioul Dana Dodean, Eliza Samara şi Bernadette Szocs. Din păcate şi deznodămîntul a fost acelaşi, au pierdut.

După ce au trecut în primul tur de Ucraina, cu ceva emoţii, "tricolorele" nu le-au mai dat şanse adversarelor. A fost 3-0 cu Ungaria, în "sferturi", şi tot 3-0 contra Rusiei, ieri, în semifinale.

Daniela Dodean - Kristin Silbereisen 3-1 (11-8, 7-11, 12-10, 12-10)
Elisabeta Samara - Ying Han 2-3 (11-9, 6-11, 11-8, 10-12, 5-11)
Bernadette Szocs - Xiaona Shan 2-3 (6-11, 11-9, 12-10, 1-11, 9-11)
Daniel Dodean - Ying Han 2-3 (11-9, 8-11, 11-6, 6-11, 6-11)

UPDATE 20:38 Daniela a pierdut setul 4, scor 6-11! Scorul general este 2-2

UPDATE 20:29 Daniela a cîştigat al treilea set, scor 11-6. Este 2-1 pentru româncă

UPDATE 20:19 Han Ying a cîştigat setul al doilea, 11-8! Este 1-1!

UPDATE 20:06 Daniela Dodean a cîştigat primul set, 11-9

UPDATE 20:00 Următorul meci este Daniela Dodean - Han Ying

UPDATE 19:55 Shan Xiona a cîştigat setul decisiv, 11-9. Scorul general este acum 2-1 pentru Germania

UPDATE 19:45 Shan Xiaona a egalat, în acest moment este 2-2. Se intră în setul decisiv

UPDATE 19:38 Bernadette Szocs a trecut în avantaj după ce a cîştigat setul 3 cu 12-10!

UPDATE 19:30 Szocs a egalat la set-uri. Este 1-1! A început setul 3

UPDATE 19:20 Bernadette Szocs - Shan Xiaona este 0-1. Românca a pierdut primul set, 6-11.

UPDATE 19:10 În cel de-al doilea meci Eliza Samara a pierdut cu  Han Ying, 2-3. În ultimul meci România va fi reprezentată de Bernadette Szocs (18 ani)

UPDATE În primul meci Dodean a învins-o pe Silbereisen, scor 3-1. România conduce germania, scor 1-0.