VIDEO Piticul nuclear » Giovinco a fost decisiv pentru Juventus în victoria cu 3-2 în faţa Milanului

Articol de Theodor Jumătate  —  Monday 30th of November -0001 12:00

Intrat în minutul 67, la 1-1, mijlocaşul a dat scînteie jocului bianconero. A slalomat în careul advers şi a rupt plasa. Atunci s-a scris Juve - Milan

Inspirat a fost Conte aseară. Era 1-1, Juve nu găsea cifrul lacătului milanez, şi antrenorul campioanei a mizat pe jolly-joker-ul său. Sebastian Giovinco, 1,64 m, piticul nuclear.

Click aici pentru VIDEO!

Cum a intrat, a şi lovit. Instantaneu. A pătruns vijelios în careu, a simulat şutul, tacklingul rossonerului Zapata s-a pierdut în iarbă, în timp ce piemontezul îşi lansa racheta sol-sol. În poartă, Abbiati n-a avut nici o şansă. Mingea lui Giovinco a rupt plasa! Era 2-1 în minutul 69. Momentul decisiv.

Cinci minute mai tîrziu, Mexes a luat roşu, iar Milan a cedat încă o dată în inferioritate. Bară Pirlo din lovitură liberă, gol Chiellini (75). 3-1. S-a terminat. Chiar dacă joaca lui Pogba a fost taxată de Muntari şi oaspeţii au mai punctat o dată în ultimul minut.

19 secunde trecuseră din jocul de la Torino cînd Muntari a deschis scorul, marcînd pentru Milan