CM 2014

VIDEO Vantasmagoric » Ne temeam de batavi? Fantasticii portocalii i-au năucit pe maghiari cu un incredibil 8-1!

Articol de Theodor Jumătate  —  Monday 30th of November -0001 12:00

Spectaculos. Fotbal total, ocazii în cascadă şi multe goluri. Şi hat-trick Van Persie, devenit golgeterul all-time al Olandei: 41 de reuşite în 80 de meciuri!

Şi dacă n-ar fi vrut să-i bată, olandezii tot i-ar fi devastat pe unguri. Atît de mare e diferenţa! Iar cînd trebuie să-l impresionezi pe Van Gaal (cazul majorităţii jucătorilor batavii), să-l faci să te ia cu ochii închişi la Mondial, zbori pe teren.

Click aici pentru VIDEO!

A refuzat să fie rezervă
Şi a mai fost un amănunt aseară: Van Persie mai avea două goluri pentru a-l egala pe Kluivert în topul golgeterilor Olandei. Vîrful lui Man. United era nerefăcut, piciorul stîng îl durea încă, nu s-a antrenat decît o dată la lot înaintea partidei cu maghiarii. Van Gaal l-a sfătuit să stea pe bancă, "te voi folosi marţi, la Istanbul". Dar Robin i-a răspuns: "Îmi doresc să joc. De aceea am venit la «naţională»! Să joc. Eu sînt căpitanul, locul meu e pe gazon". Van Gaal de-abia aştepta. "Eşti titular!".

A urmat o nebunie. Pînă la pauză, oaspeţii nici n-au văzut mingea. Portocaliii, care au schimbat doar stoperii la start (De Vrij - Indi rezerve, Bruma - Vlaar în teren), au făcut poate cel mai bun joc al lor în aceste preliminarii. Rapid, tehnic, agresiv, mereu în mişcare, dominant. Fotbal total. Şi goluri muuulte!

Frumoasa îmbrăţişare a golgeterilor
1-0, Van Persie. Nu cu capul, cu umărul! :) 2-0, Strootman, tot cu capul. 3-0, Lens, şut puternic. 4-0, Van Persie, iarăşi cu capul, la finalul unei acţiuni-rachetă, ce i-a ameţit pe unguri. Stop-joc, în minutul 42. RvP a sprintat spre margine şi l-a îmbrăţişat pe Kluivert. Aveau amîndoi 40 de goluri. Dar, nu! "Robin Hood" a mai vrut unul. Şi hat-trick Van Persie. El era primul: 41 de goluri.

"V-am zis eu, românii sînt mai bine plasaţi"
Între timp au marcat şi maghiarii, dar mai bine n-o făceau, i-au enervat pe batavi. Şi 5-1, 6-1, confuzul Devecseri, de-abia intrat, a înscris în propria poartă, şi 7-1, Van der Vaart, şi 8-1, Robben. Pe bancă, Van Gaal îşi trecea ultima notiţă pe foaia prinsă de clip-board. A făcut cu ochiul, parcă spre unguri: "V-am zis eu, cu tot respectul, dar românii sînt cel mai bine plasaţi pentru locul 2 şi baraj". Aşa spusese joi, la ultima conferinţă.

Citeşte şi: CALCULELE României pentru Mondial: 5-0 cu Estonia + victorie minimă Turcia = 100 % baraj!

34 de goluri le-au înscris olandezii ungurilor în ultimele 6 partide directe (minimum 4 pe meci)

"Am creat 90 de minute de presiune. Cu România, la 4-0 acasă, au fost 75 de minute de presiune, acum a fost perfect. Am vrut şi am putut, ne-a ieşit absolut tot. O realizare extraordinară"
Van Gaal, selecţioner Olanda

"În ultimele zile, m-am antrenat cu greu, dar am decis să risc în dimineaţa meciului. Acesta e într-adevăr fotbalul de calitate la care visăm"
Van Persie, golgeter Olanda

Şi-a dat demisia Egervari!
Aseară, imediat după meciul de pe Amsterdam ArenA, selecţionerul maghiar Sandor Egervari a anunţat că nu mai rămîne la "naţională"! "Am venit aici să luptăm pentru locul 2 în grupă şi am pierdut cu 8-1. Eu sînt marele vinovat. Nu mai pot fi antrenorul Ungariei. Îmi dau demisia imediat".

OLANDA - UNGARIA 8-1
(Van Persie 16, 42, 53, Strootman 25, Lens 38, Devecseri 64, Van der Vaart 86, Robben 90 / Dzsudzsak 47 penalty)
OLANDA: Vorm - Janmaat, Bruma, Vlaar, Blind - Van der Vaart, N. de Jong, Strootman (81 Fer) - Robben, Van Persie (62 Kuyt), Lens. Antr. L. van Gaal
UNGARIA: Bogdan - Vanczak, Korcsmar, Guzmics, Kadar (46 Devecseri) - Hajnal (46 Elek), Varga - Koman, Bode, Dzsudzsak - Nemeth (78 Nikolics). Antr. S. Egervari