CM 2014

VIDEO Parfum de lalele! » Mulţumim, Olanda! Robben&co. ne trimit la baraj, după 2-0 cu Turcia

Articol de Gazeta Sporturilor  —  marţi, 15 octombrie 2013

Olanda nu ne-a dezamăgit la Istanbul, impunîndu-se cu 2-0 în faţa Turciei. Rezultatul ne asigură calificarea la baraj şi îi dă dreptul echipei lui Louis van Gaal să spere că va ocupa un loc în prima urnă la CM 2014.

Turcii n-au apucat să spere prea mult că pot ajunge în play-off. După masacrul cu Ungaria, 8-1, olandezii au avut nevoie de numai 8 minute să deschidă scorul. Robben i-a păcălit pe fundaşii gazdelor cu o execuţie din lovitură liberă, care n-au reuşit să stopeze centrarea vicleană a mijlocaşului.

Click aici pentru VIDEO!

Van Persie a înscris şi el patru minute mai tîrziu, iar turcii probabil că se gîndeau deja la coşmarul trăit de Ungaria. Au respirat din nou însă, cînd au văzut steagul ridicat al tuşierului. Asediul a continuat la poarta lui Volkan Demirel, însă abia în debutul reprizei secunde a picat şi golul de 2-0.

Sneijder a înscris din apropiere cu un şut la colţul lung, iar la Bucureşti se declanşa petrecerea. Olanda merge la Mondial cu 28 din 30 de puncte posibile, în timp ce România îşi aşteaptă adversarul din play-off.

TURCIA: Volkan - Gokhan Gonul, Kaya, Toprak, Kaldirim - Adin, Mehmet Topal, Inan, Arda - Burak, Umut Bulut
Antr. F. Terim
OLANDA: Cillessen - Janmaat, Vlaar, Martins, Blind - Fer, Clasie, Sneijder - Robben, Van Persie, Lens