Liga Campionilor

VIDEO Cu ochii pe adversarii Stelei » Schalke cîştigă în prelungiri, Chelsea şi Basel se impun categoric

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Saturday, 19 October 2013

Steaua s-a impus ieri în faţa celor de la Viitorul, 4-0, iar adversarele "roş-albaştrilor" din Champions League au evoluat astăzi.

Braunschweig - Schalke 2-3

Nemţii au intrat primii în joc, întîlnindu-i pe cei de la Braunschweig, ultima loc din Bundesliga. Adversara Stelei a fost condusă din minutul 20, cînd Ademi a reuşit să deschidă scorul. Meyer a egalat 9 minute mai tîrziu, însă Bellarabi a readus gazdele în avantaj după pauză. Goretzka a restabilit egalitatea (65), pentru ca Neustadter să aducă victoria în minutele de prelungire.

Echipa folosită de Schalke: Fahrmann - Uchida, Howedes, Santana, Aogo - Hoger (36 Goretzka), Neustadter - Clemens (88 Kolasinac), Meyer (82 Fuchs), Draxler - Szalai

Chelsea - Cardiff 4-1 VIDEO
O oră au avut londonezii emoţii cu Cardiff. Galezii au deschis scorul în minutul 10, dar Hazard a restabilit egalitatea în minutul 33. Eto'o a adus-o pe Chelsea în avantaj după o oră de joc, în timp ce Oscar şi acelaşi Hazard au stabilit scorul final de 4-1. Echipa lui Mourinho ocupă locul doi în Premier League după opt etape, la două puncte distanţă de liderul Arsenal.

Echipa folosită de Chelsea: Cech - Ivanovici, David Luiz, Terry, Bertrand (64 Torres) - Ramires, Lampard - Mata (59 Oscar), Willian, Hazard - Eto'o (69 Azpilicueta)

FC Basel - St. Gallen 3-0
A treia adversară a Stelei a învins pe teren propriu, de 3-0, pe St. Gallen, Golurile au fost reuşite de Frei 27, Streller 51 şi Xhaka 63.

Echipa folosită de Basel: Sommer - Voser, Schar, Ivanov, Ajeti - Xhaka, Frei (Elneny 71), Serey Die, Delgado (Degen 85), Stocker (Salah 71) - Streller.