Stranieri

VIDEO Cu Vlad Chiricheş titular, Tottenham a învins-o pe Aston Villa, 2-0 » Spurs s-au apropiat la 3 puncte de liderul Arsenal

Articol de Gazeta Sporturilor  —  duminică, 20 octombrie 2013

Vlad Chiricheş a debutat în această după-amiază în Premier League în disputa pe care Tottenham a avut-o în deplasare, cu Aston Villa, scor 2-0 pentru oaspeţi.

Villas Boas a decis să-l titularizeze pe fundaşul român după prestaţia dezamăgitoare a defensivei lui Spurs în umilinţa cu West Ham, 0-3. Chiricheş nu a dezamăgit, a avut o evoluţie sigură şi Tottenham nu a primit gol. Fostul stelist a fost integralist la oaspeţi.

După acest succes, Tottenham este pe locul 5, la egalitate de puncte cu Manchester City şi la doar 3 puncte în spatele liderului Arsenal.

Townsend a deschis scorul în minutul 31 VIDEO, iar Soldado a închis tabela în minutul 69 VIDEO.

ASTON VILLA: Guzan - Bacuna, Vlaar, Clark, Luna - El Ahmadi (Sylla 73), Westwood, Delph - Weimann, Kozak (Benteke 61), Agbonlahor (Tonev 79)
Rezerve: Steer,  Baker, Bennett, Bowery

TOTTENHAM: Lloris - Walker, Chiricheş, Dawson, Vertonghen - Paulinho, Sandro - Townsend, Holtby (Dembele 73), Sigurdsson (Lennon 66) - Soldado (Defoe 87)
Rezerve: Friedel, Lamela, Eriksen, Naughton