Liga Campionilor

VIDEO Torrenţial » Torres i-a făcut ţăndări pe nemţi, reuşind o "dublă" în faţa lui Schalke, 3-0

Articol de Aurelian Botezatu  —  Monday 30th of November -0001 12:00

Atacantul spaniol a făcut ce a vrut cu apărarea ”minerilor”, pe care i-a pus definitiv la pămînt, cu o ”dublă”

Chelsea îşi ia viteză în grupa Stelei. După accidentul cu Basel, 1-2 pe Stamford Bridge, albaştrii nu mai pot fi opriţi. În deplasare, cel puţin, se simt ca peştele-n apă: 4-0 la Bucureşti, 3-0 contra lui Schalke. Omul serii de ieri, Fernando Torres!

Click aici pentru VIDEO!

"Minerii" n-au avut antidot pentru "vîrful" spaniol, care le-a dat fiori din start. Corner Lampard, prelungeşte Ivanovici, cap El Nino: 0-1. Era abia minutul 5.

Replica nemţilor? Palidă pînă spre finalul primei părţi, cînd Boateng, împins "vîrf", şi Neustadter l-au întins pe Cech. În minutul 51, fază trasă parcă la indigo după aceea din care s-a deschis scorul. Numai că Torres, acelaşi Torres, a lovit de data aceasta transversala. N-avea să mai rateze în schimb în minutul 69, cînd a expediat în plasă mingea centrată de Oscar: 0-2.

A fost şi momentul în care Schalke a cedat definitiv. Iar Hazard n-a iertat: 0-3. Nemţii pierd astfel pentru prima oară acasă în grupele Ligii, după 6 ani. Iar Chelsea se cocoaţă semeaţă în fruntea grupei.

5 şuturi a trimis Torres spre poarta lui Hildebrand. Bilanţul: două goluri, o bară

"După eşecul cu Basel le-am spus jucătorilor mei că au făcut gunoi. L-au curăţat prompt, cu două victorii afară"