VIDEO Cădere liberă » Boateng ratează penalty, Schalke pierde: 1-3 cu Dortmund

Portarul Hildebrand nu poate opri trasorul lui Sahin și se face 0-2

Articol de Aurelian Botezatu  —  Monday 30th of November -0001 12:00

”Minerii” au înregistrat a doua înfrîngere consecutivă pe propriul teren, după acel 0-3 cu Chelsea din grupele Ligii.

Schalke e ca un boxer în corzi. Încasează lovitură după lovitură. Abia ce primise o corecţie severă de la Chelsea că ieri a mai avut parte de una: 1-3 cu rivala Dortmund!

Adversara Stelei în Ligă nu s-a ridicat decît rar la nivelul vicecampioanei, letală pe contraatac, nereuşind să marcheze cînd putea redresa situaţia, din penalty-ul acordat în minutul 30, la 0-1. Kevin Prince Boateng, nerefăcut după o accidentare la genunchi, s-a grăbit să bată el şi a ratat. După care totul s-a năruit!

Meciul a început cu 5 minute întîrziere din cauza suporterilor Borussiei, care au aruncat cu petarde şi fumigene chiar cînd se trăgea la sorţi terenul. Arbitrul Kircher a trimis echipele la cabine şi a ameninţat cu suspendarea partidei. Doar intervenţia poliţiei a calmat situaţia.

55,38 la sută a avut posesie Schalke în meciul cu Dortmund. N-a profitat

12 şuturi au expediat "minerii" spre poarta Borussiei, dar n-au marcat decît o dată, la 0-2