Stranieri

SuperStancu » "Motan" de nota 10 la Genclerbirligi: două goluri superbe

Articol de Beniamin Osman  —  Monday 30th of November -0001 12:00

Piţurcă e mai liniştit. După Marica la Getafe, încă un atacant "tricolor" înscrie. Bogdan Stancu a fost lăudat de un fost mare atacant turc după 2-0 cu Eskişehir

Două luni a aşteptat Bogdan Stancu un gol la Genclerbirligi în campionat. Din 23 august n-a mai înscris pînă pe 26 octombrie. A făcut-o la 2-1 cu Elazig şi a fost ca o trambulină. Luni seară, o săptămînă mai tîrziu, "motanul" a fost man of the match, execuţiile sale încîntîndu-i pe turci şi oferind echipei din Ankara a doua victorie consecutivă.

1-0, minutul 7: la o centrare, s-a demarcat perfect în spatele stoperului, voleu cu stîngul printre picioarele portarului
2-0, minutul 53: a cerut mingea la marginea careului, l-a întors din fentă, extrem de abil, pe fundaş, şi a finalizat sec de la 11 metri

Arif Erdem a fost entuziasmat. Fostul coleg al lui Hagi la Galata de aur, cîştigătoarea Cupei UEFA în 2000, şi semifinalist la CM 2002 a declarat: "Are stofă Stancu. Două goluri, unul de clasă. Singur a învins Eskişehir, o revelaţie în Turcia

"Al doilea gol al lui Stancu a fost demn de un atacant rasat, o realizare deosebită. Românul are calitate, păcat că n-a fost printre preferaţii lui Terim la Galata"
Arif Erdem, bronz la CM 2002

4 goluri şi un assist are Bogdan Stancu în 9 meciuri la Genclerbirligi în acest campionat

3,5 milioane de euro este cota lui Stancu potrivit site-ului de analiză financiară transfermarkt