Liga Campionilor

Basel are 120 de ani de istorie şi s-a obişnuit cu Liga Campionilor: de ce elveţienii nu trebuie subestimaţi

Articol de Liviu Manolache  —  Wednesday, 06 November 2013

Steaua joacă în această seara ceea ce poate fi meciul decisiv pentru o calificare în primăvara europeană, contra lui Basel, ora 21:45, Digisport 1, Dolcesport 1 şi liveTEXT pe GSP.RO. Trupa lui Laurenţiu Reghecampf are de-a face cu o echipă cu o istorie de 120 de ani

Basel a fost înfiinţată pe 15 noiembrie 1893, a cîştigat de 16 ori titlul în Elveţia (campioana ultimelor 4 ediţii) şi de 11 ori a luat Cupa. În 2002/2003, elveţienii care-l au ca fan pe Roger Federer s-au calificat în premieră în grupele UCL, unde au terminat pe 2 prima fază a grupelor, peste Liverpool şi Spartak Moskova. În faza a doua a grupelor eleveţienii au învins Deportivo La Coruña cu 1-0, Juventus (finalista) cu 2-1 şi au remizat cu Manchester United 1-1. Au terminat pe 3 în grupă, după reprezentanta Italiei şi cea a Angliei.

În 2005/06 au avut soarta Stelei
Un sezon pe care şi-l aminteşte orice stelist are corespondent şi-n Elveţia. În 2005-2006, după ce au fost eliminaţi în play-off-ul UCL de Werder Bremen, cei de la FC Basel au ajuns în Cupa Uefa, unde au avut un parcurs foarte bun. Echipa a ajuns până în sferturile de finală, însă acolo a fost scoasă de Middlesbrough după un gol marcat de Maccarone  în minutul 90, asta după ce în minutul 23 eleveţienii au deschis scorul şi au făcut 3-0 la general. De acelaşi scenariu au avut parte şi steliştii peste câteva săptămâni.

În 2008/09 au ajuns iarăşi în grupele UCL, dar au scos numai un punct (1-1 Barcelona), exact cât a obţinut şi Steaua în sezonul amintit. În 2010/2011 au terminat pe 3 într-o grupă cu Roma, Bayern şi CFR. Cel mai bun parcurs în UCL a fost în 2011/2012, atunci când au scos 11 puncte şi au mers mai departe, lăsînd acasă Manchester United ! În optimi au fost eliminaţi de Bayern după un 1-0 în Elveţia şi 0-7 în Germania.

Scosi de Kapetanos din UCL, au jucat semifinala EL!
În sezonul 2012/13 au ratat grupele UCL după ce au fost scoşi de CFR. Clujenii au câştigat cu 2-1 în Elveţia şi cu 1-0 acasă, gol marcat de actualul stelist Kapetanos. În EL au terminat pe 2 în grupă, după Genk, apoi au eliminat Dnepr Dnipropetrovsk, Zenit St. Petersburg şi Tottenham Hotspur la penalty-uri. În semifinală au fost scoşi de Chelsea 1-2/1-3.

79/80, Young Boys-Steaua 2-2/0-6
3 octombrie 1979, Steaua-Young Boys 6-0 (Ion Niţu, Ştefan Sameş 2, Vasile Aelenei, Marcel Răducanu, Gabriel Zahiu) este cea mai clară victorie din istoria "roş-albaştrilor" în cupele europene.
94/95, CLg, Steaua-Servette Geneva 4-1/1-1, prima calificare în faza grupelor UCL pentru o echipă din România.
2001/02, Uefa, Sankt Gallen-Steaua 2-1/1-1, eliminaţi de Jerry Gane.
10/11, EL, Steaua-Grasshopper Zurich 1-0/0-1, Tătăruşanu a apărat două penalty-uri.
13/14, grupe UCL, Steaua – Basel 1-1

Steaua nu a cîştigat în Elveţia niciodată: 4 jocuri – 2 remize – 2 infrangeri.