Liga Campionilor

FOTO Prima victorie în Youth League pentru tineretul Stelei! Basel U19 - Steaua U19 1-3

Articol de Ştefan Constantin (foto)  —  miercuri, 06 noiembrie 2013

Steaua U 19 a cîştigat primul meci din grupele Youth League, în deplasare cu FC Basel, scor 3-1.

Manzambi a deschis scorul pentru gazde în minutul 43, dar roş-albaştrii au întors rezultatul în repriza secundă după golurile lui Mitriţă (62) şi Grădinaru, de două ori, în minutele 82 şi 92.

Steaua a fost umilită în primele două partide din grupă, cu Schalke şi cu Chelsea, dar a obţinut primul rezultat de egalitate în meciul cu FC Basel de la Mogoşoaia, scor 1-1.

În primele 3 meciuri şi prima echipă a Stelei a obţinut aceleaşi rezultate ca tineretul, a fost învinsă cu 3-0 de Schalke, 4-0 de Chelsea şi a remizat 1-1 cu Basel.

Basel: Albrecht - Goncalves, Kadoic, Drakul, Keller (Adamczyk 79) - Schar (Mazambi 34), Simic - Al. Ajeti, Campo (Cani 65), Kamber - Sulejmani
Rezerve: Baldinger, Weber, Ad. Ajeti, Mumenthaler

Steaua: Cojocaru - Iordache, Şerban (Boitos 69), Hodorogea, Cătălin - Aldea, Vasile - Grădinaru, Gheorghe (Popa 46), Tîrnovan (Vîlceanu 78) - Mitriţă.
Rezerve: Vîrtej, Pătru, Lupu, Stoica