Atletism

Bunicuţa epuizată » A murit la 86 de ani, la o zi după ce a terminat maratonul de la New York

Articol de Marian Ursescu  —  Monday 30th of November -0001 12:00

Joy Johnson, cea mai bătrînă femeie care a terminat un maraton, s-a lovit la cap în timpul cursei, dar a refuzat să primească îngrijiri medicale.

Americanca Joy Johnson, 86 de ani, cea mai în vîrstă alergătoare care a luat startul la maratonul de la New York, de duminică, a decedat a doua zi!
În timpul cursei, la kilometrul 32, bunicuţa din San Jose s-a împiedicat şi s-a lovit la cap.

A refuzat să primească îngrijiri medicale atunci, mergînd la cortul de prim ajutor după ce a parcurs cei 42,195 kilometri în mai puţin de opt ore. A mers apoi la hotel pentru a se odihni după cursă, dar a decedat în somn.

"Vreau să mor în pantofii de alergat!"
Intervievată cu o zi înaintea cursei de reporterii de la New York Daily News, Joy Johnson a declarat că "tot timpul am spus că o să alerg pînă voi muri. Îmi doresc să mor în pantofii mei de alergat. Chiar nu ştiu cînd am de gînd să renunţ să alerg."

Cursa de la New York a fost a 25-a consecutivă pe care americanca a terminat-o, cel mai bun timp al său fiind sub patru ore, tot la maratonul de la New York, în 1991.