Nationala

VIDEO şi FOTO De doi bani speranţă » România a fost surclasată în Grecia, 1-3! Ne mai agăţăm doar de golul lui Stancu

+24 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Friday, 15 November 2013

România a fost învinsă în prima manşă a barajului cu Grecia, scor 1-3, într-un meci în care naţionala lui Piţurcă n-a avut nici o ocazie mare în afara golului marcat de Stancu.

Tricolorii vor avea o misiune foarte dificilă la returul de pe Arena Naţională de marţi, ora 21:00, în direct la Antena 1 şi liveTEXT pe GSP.ro

Vezi AICI golurile!

Grecia conducea cu 2-1 la pauză, primă repriză pe care n-ar fi anticipat-o nimeni. Mitroglou a deschis scorul dintr-un ofsaid nesemnalizat, dar replica tricolorilor a venit rapid. Centrarea lui Torje din lovitură liberă a plutit la bara a doua, iar Bogdan Stancu a reluat cu capul perfect. După doar două minute, elenii ne-au surprins din nou: Torosidis a centrat în faţa porţii şi Salpingidis a adus Grecia în avantaj.

Cociş a ratat o ocazie bună pe final şi erau speranţe pentru repriza secundă. Grecii au ieşit însă bine de la cabine. La capătul unei faze fixe, apărarea lui Piţurcă a cedat din nou. Mitroglou a reluat puternic mingea deviată de Samaras şi grecii conduceau cu 3-1.

Tot gazdele au rămas la conducerea jocului şi pe final, profitînd de ofensiva slabă a românilor. Gekas a punctat şi el, dar s-a acordat ofsaid. În prelungiri, Lazăr a primit al doilea galben şi a fost eliminat.

Ultima dată cînd Grecia a reuşit să înscrie 3 goluri într-un meci oficial a fost cu Malta, în iunie 2011.

Min 69 -
Ocazie periculoasă pentru Grecia: Katsouranis nu reuşeşte să reia din faţa porţii
Min 66 - Gol Grecia! 3-1. Centrare din lovitură liberă, mingea deviată ajunge la Mitroglou, care înscrie cu un şut la colţul scurt
Min 62 -
Katsouranis primeşte galben şi va absenta la retur
Min 60 -
Stancu se ciocneşte de Papasthatopoulous şi fundaşul grec are nevoie de îngrijiri
Min 57 -
Fază construită frumos de greci, Salpingidis centrează prea puternic, iar Holebas scoate un corner
Min 54 -
Goian se poziţionează perfect la centrarea lui Holebas
Min 53 -
Stancu urmăreşte o pasă, cade în careu în duel cu un adversar, dar arbitrul nu acordă nimic
Min 47 -
Siovas intervine excelent şi respinge cu capul o centrare care-l căuta pe Marica
Bourceanu primeşte galben şi nu va juca la retur
Min 21 - Gol Grecia! 2-1. Salpingidis înscrie prin alunecare, din 3 metri, după centrarea lui Torosidis
Min 19 - Goool România! 1-1. Stancu reia cu capul în plasă centrarea lui Torje din lovitură liberă
Min 17 -
Lovitură liberă pentru greci. Raţ intervine în faţa porţii şi Lobonţ reţine
Min 14 - Gol Grecia! 1-0. Mitroglou primeşte o pasă în careu, profită de ieşirea greşită la ofsaid a apărării noastre şi deschide scorul cu un şut plasat la colţul lung.