Nationala

Bumbardament! » Naţionala de tineret a scăpat printre degete o victorie cu Germania

Articol de Răzvan Luţac  —  Monday 30th of November -0001 12:00

Patru goluri şi spectacol la Giurgiu: Claudiu Bumba a deschis scorul împotriva nemţilor, Hofmann şi Rudiger au întors pentru Germania, Benzar a egalat extraordinar la doi. Roman a ratat victoria incredibil, singur cu portarul

"Tricolorii" au văzut meciul cu Germania ca ultima şansă de calificare la Euro 2015. Şi au jucat-o încă din start: deşi Bittencourt a deschis partida cu o bară (8), Ioniţă II a replicat imediat, iar Bumba a punctat primul, la mijlocul primei reprize (23)! N-am ţinut prea mult de fericitul 1-0: Peteleu a comis penalty trei minute mai tîrziu, Hofmann, cel faultat, a egalat.

Victorie ratată
Repriza secundă a început prost: Rudiger, titular la Stuttgart, a marcat cu capul (54), Malli a irosit desprinderea cu un şut din unghi (66). L-am încercat pe Leno prin Martin, însă rapidistul a fost mult mai bun ca pasator: l-a servit excelent pe Benzar, Romario de Viitorul a făcut 2-2 cu un şut excelent, de la 18 metri!

Victoria atît de importantă a fost ocolită incredibil: Roman a ratat singur cu goalkeeperul lui Leverkusen. Egalul nu ajută "tricolorii": e greu să prindă locul 2. Şi să aibă puncte suficiente pentru clasamentul poziţiilor secunde!

România U21 - Germania U21 2-2
Au marcat: Bumba (23), Benzar (75) / P. Hofmann (26-pen), Rudiger (54)
Stadion: "Marin Anastasovici", Giurgiu. Spectatori: 1.000
România U21: Brănescu - Belu-Iordache, Peteleu (56 Bălaşa), Al. Creţu, Toşca - Benzar (89 Ţîră), Al. Dan - Bumba, Al. Ioniţă II, Şt. Popescu (cpt) (46 M. Martin) - M. Roman. Antrenor: Bogdan Stelea
Germania U21: Leno - Da Costa, Rudiger, Ginter (87 Arnold), Plattenhardt (cpt) - Knoche, A. Hofmann - Bittencourt (89 J. Hofmann), Yildirim (38 Malli), A. Younes - P. Hofmann. Antrenor: Thomas Nörenberg

5. Feroe 1p (6 j)
Tot ieri s-a jucat Muntenegru - Irlanda 0-0. Următorul meci: România - Feroe (5 martie 2014). La barajul pentru Campionatul European merg cîştigătoarele grupelor, plus cele mai bune 4 echipe clasate pe poziţia secundă.

9 dintre cei 11 titulari ai oaspeţilor au jucat în acest sezon de Bundesliga: ceilalţi doi, Da Costa şi P. Hofmann, sînt titulari în liga secundă germană!