Nationala

Semnul despărţirii? » Mircea Sandu s-a enervat pe Victor Piţurcă şi a plecat în minutul 40 al meciului România - Grecia

Articol de Gazeta Sporturilor  —  joi, 21 noiembrie 2013

România a ratat o nouă calificare la Campionatul Mondial, iar Mircea Sandu şi-a dat seama că se va întîmpla astfel încă din prima repriză a returului, cînd Grecia conducea cu 1-0.

Preşedintele FRF n-a aşteptat în tribună nici măcar finalul primei reprize de marţi seara. În minutul 40, Mircea Sandu a părăsit stadionul, necăjit de scorul indicat de tabelă, 0-1, şi de evoluţia "tricolorilor".

Nu s-a mai întors pînă la finalul întîlnirii, nici măcar pentru a discuta cu echipa, după finalul partidei.

E un episod care se repetă fix după acelaşi scenariu petrecut după la sfîrşitul barajului anterior ratat de România, contra Sloveniei, în noiembrie 2002!

FRF trebuie să plătească 1.5 milioane de euro dacă vrea să-l demită pe Victor Piţurcă.