Liga 2

Două goluri în două zile » FC Universitatea a marcat şi duminică şi s-a impus cu 2-0 în meciul cu Motru

+2 Foto
Baird a marcat un gol sîmbătă din ceață...

Articol de Eduard Apostol  —  luni, 02 decembrie 2013

Ştiinţa a onorat ieri revenirea acasă, pe ”Centralul” din Bănie, cu o victorie întinsă pe două zile. A fost ultima partidă pe legendara arenă, ce va fi dărîmată pentru una ultramodernă.

Universitatea Craiova a încheiat ieri liga secundă printr-un meci de gală pentru propriul club. Ştiinţa a jucat pe "Ion Oblemenco" din Craiova, la revenirea după doi ani şi jumătate de exil forţat, ultima partidă pe acest stadion ce va fi dărîmat curînd spre a se demara construcţia altuia nou.

N-au ars ceaţa » Meciul Universităţii Craiova cu Motru a fost amînat pentru azi

A fost un meci de adio în două acte, 25 de minute jucate sîmbătă seară, pînă cînd ceaţa a dat interzis fotbalului, şi 75 de minute bifate ieri după-amiază.

Baird a punctat în ambele zile, ratînd şi alte trei mari oportunităţi. Dacă sîmbătă a punctat după ce mingea i-a revenit după şutul-bombă al lui Dorel Stoica, ieri a înscris după o fază creată de acelaşi veteran, alături de Frăsineanu.

Meciul s-a reluat din minutul 24, cu aut de margine bătut de olteni. Cei 2.500 de spectatori au savurat şi faptul că Adrian Mititelu a dispus schimbarea stemei CS Universităţii, de la tribuna a II-a, punînd în loc "leul" Ştiinţei.

A debutat Mititelu jr.
Moment extraordinar pentru Adrian Mititelu junior, 16 ani şi 3 luni, atacantul debutînd în liga secundă după ce l-a înlocuit pe australianul Baird. Fiul patronului Ştiinţei era emoţionat de primul său joc pe "Centralul" din Bănie.