FOTO şi VIDEO Cu mari emoţii şi cu ajutorul centralului Dima, roş-albaştrii au obţinut un punct la Galaţi » Oţelul - Steaua 1-1

+6 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  duminică, 08 decembrie 2013

Steaua a tremurat serios la Galaţi şi n-a reuşit decît un egal, scor 1-1. Roş-albaştrii au condus la pauză prin golul lui Varela, iar tînărul Tudorie a egalat în partea a doua.

Steaua e acum pe locul 3, la 3 puncte în spatele Astrei, dar cu un meci mai puţin disputat.

Vezi VIDEO cu cele mai importante faze

Centralul Dima a stricat prima repriză, prin decizii halucinante. Gălăţenii au cerut penalty la henţurile lui Varela şi Szukala, la aceeaşi fază. Arbitrul a lăsar jocul să continue. Pînă la pauză, Mihai Pintilii a făcut două faulturi din spate, primul foarte dur, dar fără să primească nici măcar galben.

Roş-albaştrii au reuşit să intre în avantaj după o fază fixă. Bourceanu a centrat la bara a doua, iar Varela a reluat cu capul în plasă.

La reluare, steliştii au jucat la trecerea timpului, avînd în faţă un adversar fără luciditate.  Puştiul de 17 ani Tudorie, nou-intrat, a adus speranţele gălăţenilor, printr-un "cap" perfect plasat la centrarea lui Milea. Gălăţenii au cerut din nou penalty, la intrarea prin alunecare a lui Pîrvulescu asupra lui Marquinhos. Centralul Dima a acordat lovitură de pedeapsă, dar la cererea asistentului Stoianov, s-a răzgîndit.

Gălăţenii au ratat două ocazii imense pe final, dar a trebuit să se mulţumescu doar cu un egal, scor 1-1.