Liga Campionilor

VIDEO Egal pe baricade » Calificare eroică pentru AC Milan în optimile Ligii

Balotelli joacă teatru, e impresionant SuperMario şi ca actor // Foto: Reuters

Articol de Daniel Scorpie  —  Monday 30th of November -0001 12:00

Rămasă în 10 oameni din minutul 22, trupa lui Allegri a suferit teribil, rezistînd eroic asediului ”lăncierilor”.

Milan şi-a prelungit în Ligă chinul din Serie A, dar a reuşit o calificare eroică în "optimi" după 0-0 cu Ajax, pe "San Siro". Iar Abbiati a fost MVP-ul meciului! A fost salvat de bară la "capul" lui Poulsen (5) şi a scos în corner la plonjonul lui Klaasen (19). În "zece" a fost mai greu.

Căpitanul Montolivo a intrat să-i rupă glezna lui Poulsen şi Webb n-a clipit: "roşu" direct (22)! Deşi Ajax a fost superioară la toate capitolele, 63% posesie, 24-3 şuturi la poartă (12-2 cadrate) şi 5-0 la cornere, canonada olandeză n-a perforat poarta rossonerilor nici după pauză. Şi, tîrîş-grăpiş, trupa lui Allegri a salvat onoarea Italiei în Ligă.

5 fani olandezi, dintre care 3 grav, şi unul italian au fost înjunghiaţi în ciocnirile dintre fanii lui Ajax şi poliţia din Milano