Handbal

Record negativ la Campionatul Mondial » Nu au dat gol într-o repriză!

Articol de Gazeta Sporturilor  —  vineri, 13 decembrie 2013

Ieri, în grupa C, la Mondialul din Serbia, în grupa de la Zrnjanin, s-a consemnat un record mondial.

În meciul dintre Spania şi Paraguay, 29-9 (14-0), sud-americancele au reuşit performanţa să nu dea nici un gol în prima repriză! Una dintre posibilele adversare ale României, Spania a jucat cu prima echipă, s-a apărat exact, iar fostul portar al Oltchimului, Silvia Navarro, a închis poarta.

Paraguay a avut şansa să înscrie şi de la 7 metri, dar Navarro a parat. Niciodată pînă acum, la o ediţie de Campionat Mondial, vreo echipă nu a terminat o repriză fără să dea vreun gol, de cînd există regula jocului pasiv!

Minunea pentru Paraguay s-a întîmplat în minutul 3 din repriza a doua, la scorul de 15-0 pentru Spania, care a intrat în partea a doua cu rezervele.