VIDEO Grig is back! CFR a ajuns la doar 3 puncte de locurile de Europa League, după 3-1 cu FC Botoşani

Articol de Victor Vrînceanu  —  luni, 16 decembrie 2013

CFR-ul a arătat aseară cu Botoşani, 3-1, că ştie fotbal, dar şi că ştie să irosească foarte mult, mai ales prin Maah, care a ratat din toate unghiurile posibile.

Clujenii au asediat poarta celor de la Botoşani pe tot parcursul partidei, tăvălugul începînd din primul minut.

Click aici pentru VIDEO!

Costea, 28, a lovit bara, execuţie care parcă a prezis desfăşurarea partidei. În minutul 32, Rui Pedro a deschis scorul cu un şut de la 20 de metri, ajutat şi de greşeala penibilă a portarului Perianu, care a scăpat mingea printre mîini. Şase minute mai tîrziu, botoşănenii reuşesc egalarea prin capul lui Vraciu, şi Bordeanu spera, de pe bancă, la un punct.

A sperat degeaba însă, pentru că Maftei, 58, a făcut 2-1, cu un cap din 11 metri, după o ieşire eronată a aceluiaşi portar Perianu. Cu trei minute înainte de final, Grigoraş l-a schimbat pe ratangiul Maah cu Paul Batin, care i-a mulţumit antrenorului cu golul de 3-1.

CFR-ul continuă lupta pentru un loc de Europa League şi Botoşaniul se afundă tot mai mult în subsolul clasamentului, fiind doar o umbră a revelaţiei din primele zece etape.

"Am fost fricoşi şi temători, am făcut greşeli mari în apărare, aşa că nu aveam cum să facem mare lucru"
Valeriu Bordeanu, antrenor FC Botoşani

"E bine că am legat două victorii, dar avem nevoie de constanţă, aşa că trebuie neapărat să cîştigăm şi cu Timişoara"
Petre Grigoraş, antrenor CFR

Penalty refuzat CFR-ului
În minutul 5, arbitrul Paul Unimatan nu a acordat un penalty pentru clujeni. Cadu a fost busculat în careu, dar "centralul" din Zalău a lăsat jocul să continue, deşi era foarte aproape de fază.

14-1 a fost raportul ocaziilor în favoarea clujenilor