Stranieri

Rusescu a intrat din nou în gura presei după eliminarea din Cupă: "Un atacant anonim din grămadă"

Rusescu nu s-a remarcat miercuri decît cu un "galben" primit pentru proteste. Cînd era pe bancă! // Foto: Guliver/GettyImages

Articol de Theodor Jumătate  —  Monday 30th of November -0001 12:00

Titularizat de Emery la 0-2 cu Santander, fostul stelist a ratat singur cu portarul: "N-are talent la finalizare".

De-abia înscrisese Rusescu în Europa League după 4 luni de căutări inutile. "Inspirat de acel gol cu Freiburg, Emery i-a mai dat o ocazie să demonstreze ceva", a comentat Marca titularizarea atacantului în Copa del Rey, cu Santander.

Însă, la 0-0, în minutul 40, fostului golgeter stelist i s-au împleticit picioarele şi a tras în portar într-o situaţie unu la unu. Şi Sevilla a fost eliminată din "16-imi" (0-2, după 1-0 în tur).

Înlocuit după o oră, Rusescu a fost iarăşi "atins" de ziariştii spanioli. "Are idei bune românul, dar n-are talent la finalizare. E un jucător şters, luat dintr-o grămadă de atacanţi anonimi".

5,5 a fost nota primită de Rusescu în Marca (minimum 1, maximum 10) pentru meciul cu Santander

3 goluri are Rusescu în 207 minute jucate la FC Sevilla: în medie, o reuşită la fiecare 69 de minute