Stranieri

VIDEO Raţele şi vînătorii » Încă o evoluţie slabă pentru Răzvan Raţ în thrillerul cu West Bromwich, 3-3

Raț, stînga, are o viteză în minus față de cerințele Premier League // Foto: Reuters

Articol de Aurelian Botezatu  —  Monday 30th of November -0001 12:00

”Tricolorul” n-a greşit decisiv, dar pe partea lui adversarii au cam făcut ce-au vrut. Iar la henţul în careu din final, arbitrul a judecat corect şi n-a acordat penalty-ul solicitat de oaspeţi.

Răzvan Raţ probabil c-a răsuflat uşurat ieri, cînd arbitrul Mike Dean a fluierat finalul. West Ham obţinea cu multă şansă o remiză în thrillerul cu West Bromwich (3-3), iar pentru el se sfîrşea un vis destul de urît.

Dacă etapa trecută, la 1-3 cu Arsenal, îi deschisese lui Walcott drumul spre o "dublă", de data aceasta, fundaşul "ciocănarilor" n-a mai greşit decisiv.

Dar evoluţia lui a lăsat mult de dorit. În special marcajul prea larg le-a permis adversarilor, lui Amalfitano, în special, să se insinueze frecvent pe flancul său stîng.

În minutul 89, el a fost implicat într-o fază în care oaspeţii au cerut penalty. Amalfitano a ţintit braţul românului de la un metru şi poate că un alt arbitru ar fi arătat punctul cu var. Dar Mike Dean a judecat bine faza şi a lăsat jocul să continue.

57,7 la sută a fost procentul paselor reuşite date de Raţ, dintr-un total de 52

5 dueluri a cîştigat Raţ, două le-a pierdut. Recuperări: 3

12 apariţii are Raţ la West Ham în Premier League. A jucat în total 895 de minute