Stranieri

VIDEO Chiricheş, rege pe Old Trafford » Cu românul titular, Tottenham a învins pe terenul lui United, scor 2-1

sursă foto: belfasttelegraph.co.uk

Articol de Gazeta Sporturilor  —  miercuri, 01 ianuarie 2014

Tottenham a obţinut o victorie imensă pe Old Trafford, 2-1 cu Manchester United.

Adebayor a deschis scorul în minutul 35 cu o lovitură de cap. Oaspeţii s-au desprins prin reuşita lui Eriksen, care i-a luat faţa lui Valencia şi a marcat din 6 metri.

Welbeck a redus rapid din diferenţă, dar londonezii au rezistat şi au plecat victorioşi.

Vezi VIDEO cu golurile

Chiricheş, cu emoţii

Fundaşul român a alternat intervenţiile bune cu greşeli. A început prost, cînd în minutul 9 a pierdut o minge la 20 de metri şi din lovitura liberă obţinută de "diavoli", Rooney a trimis peste poartă. După cîteva intervenţii bune, Chiricheş a fost aproape s-o comită grav în minutul 59.

Welbeck a dat mingea pe lîngă el în careu, românul a întins piciorul, dar Howard Webb a considerat că n-a fost contact şi n-a acordat penalty. Marele minus în contul căpitanului naţionalei a fost la golul gazdelor. S-a plasat modest la o pasă pe culoar şi Welbeck l-a depăşit, a scăpat singur şi a marcat. Pînă la final, Chiricheş a fost pus în mare dificultate de asediul celor de la United, dar n-a mai greşit şi a terminat partida cu capul sus.

Manchester United - Tottenham 1-2

min 68 - Welbeck îl depăşeşte pe Chiricheş, scapă singur şi înscrie, 1-2