Stranieri

VIDEO ”Săpun” topit pe Camp Nou » Săpunaru şi Elche n-au avut nici o şansă în faţa Barcelonei: 0-4

Intrarea lui Săpunaru (la pămînt) asupra lui Fabregas va fi sancționată cu penalty // Foto: MediafaxFoto/AFP

Articol de Aurelian Botezatu  —  Monday 30th of November -0001 12:00

Fundaşul român a provocat un penalty, ratat de Xavi, şi l-a lăsat pe Pedro să-i centreze lui Alexis pentru 3-0. Uşor accidentat, el a fost schimbat în minutul 80.

Zi de coşmar pentru Cristi Săpunaru şi Elche, ieri, pe Camp Nou. Barcelona, deşi fără Messi, refăcut, dar menajat, i-a sufocat pur şi simplu. Iar scorul final, 0-4, nu reflectă decît în parte realitatea din teren.

Ca şi ceilalţi colegii din apărare, "Săpun" a fost o simplă frunză în bătaia taifunului catalan. În minutul 48, la scorul de 0-2, ex-giuleşteanul a încercat o deposedare în careu la Fabregas, dar n-a reuşit altceva decît să-l dea jos: penalty clar, ratat însă de căpitanul Xavi.

Şi dacă atunci a scăpat basma curată, un sfert de oră mai tîrziu a asistat pasiv la centrarea lui Pedro pentru Alexis Sanchez: 3-0. Săpunaru n-a încheiat meciul pe teren, fiind înlocuit în minutul 80, din cauza unei uşoare accidentări.