Handbal

Profesorul şi-a învins elevul » Gheorghe Tadici, victorie cu Carmen Amariei

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Monday 30th of November -0001 12:00

Gheorghe Tadici, antrenorul de la HC Zalău, a cîştigat duelul cu Carmen Amariei, fosta sa handbalistă de la lotul naţional, acum tehnician la SCM U Craiova, 28-25.

Craiova venea la Zalău după o serie spectaculoasă de cinci victorii şi o singură înfrîngere. În luptă directă pentru a prinde un loc de play-off, Craiova şi Zalăul au făcut un meci spectaculos, cu răsturnări surprinzătoare pe tabelă. Gazdele au condus cu 15-13, dar Craiova a marcat de patru ori consecutiv. În minutul 40, echipa pregătită de Amariei pusese trei lungimi avans: 21-18.

Zalăul a revenit însă, pe final a profitat de greşelile oltencelor şi a cîştigat cu 28-25. În ultimul minut de joc, Amariei a văzut şi cartonaşul roşu, protestînd la deciziile arbitrelor Diana Florescu şi Anamaria Duţă. Zalăul şi-a păstrat locul 6 în clasament, cu 21 de puncte, în timp ce Craiova e pe 8, cu 15 puncte.