Amicale

VIDEO+FOTO Duminică neagră pentru dinamovişti » Două amicale, două înfrîngeri

Articol de Eduard Apostol, Alex Nicodim (foto)  —  luni, 20 ianuarie 2014

Dinamoviştii au pierdut primul amical din 2014, 0-1 cu azerii de la Qarabagh, din cauza unei erori de moment din defensivă şi a faptului că nu au fost atenţi, pe final de meci, la finalizare

New Dinamo, versiunea 2014, a păstrat ieri dimineaţă, în primul meci al anului, multe dintre componentele versiunii vechi. Cu scuza că jucătorii au fost storşi de antrenamentele dure ale primei săptămîni din Antalya, roş-albii au capotat în faţa campioanei azere FC Qarabagh (0-1).

Click aici pentru VIDEO şi FOTO!

Naumovski a făcut parade deosebite la şuturile adversarilor, dar n-a mai putut face nimic în minutul 57, cînd Grigore a pierdut primul duel, a vrut să repare cu o "foarfecă" în careu, nefinalizată, iar atacantul azerilor a înscris fără milă. Rotariu a avut o bară, adversarii două, iar Dinamo a controlat finalul de partidă, ca Bute contra lui Pascal, fără să reuşească să bage mingea în poartă la acţiunile lui Ţucudean, Rus şi Matei.

Cum s-au mişcat nou-veniţii
Bilinski - Şi-a creat puţine oportunităţi, a cîştigat duelurile aeriene, dar a făcut "stopuri" largi, plătind pentru pregătirea fizică dură.
Bărboianu - Exact şi precis, a scos o dată de pe linia porţii.
Asanovici - Revenit de la Corona, fundaşul n-a avut prea multe de făcut în prima repriză.
Cioinac - Incisiv, bun la deposedare, cu personalitate, "pitbull".
Velici - A avut un şut puternic de la 20 de metri, dar portarul a respins în corner.
Krausz - Tînăr promovat de la echipa secundă, a încercat să joace simplu.
Nedelcearu - Bun la deposedare, uşor imprecis la fazele aeriene şi s-a complicat prea mult, însă erorile au fost mici.
Diakhate - Puternic, dar a încetinit nişte acţiuni ofensive.

"Nu-mi place să pierd, dar băieţii s-au mişcat mai bine decît anticipam, după ce i-am stors la alergări. E greu, însă trebuie să ne învăţăm cu greul, pînă cînd fotbalul va fi plăcere"
Flavius Stoican, antrenor Dinamo

"Tinerii au jucat bine, ceilalţi din a doua au luat gol. Jucătorii au fost chinuiţi în perioada asta, sînt convins că altfel va fi în campionat"
Ionuţ Negoiţă, acţionar Dinamo

Dinamo - Qarabagh 0-1 (0-0)
Dinamo - prima repriză: Naumovski - Bărboianu, Thicot, Asanovici, Grecu (A. Radu 30) - Cioinac, Boubacar, Krausz - Velici (Buia 41), Bilinski, V. Lazăr.
Dinamo - repriza secundă: Naumovski - L. Rus, Nedelcearu, Dr. Grigore, Filip (A. Radu 80) - I. Şerban (Buia 70), Diahkate, C. Munteanu - C. Matei, Ţucudean, Rotariu. Antrenor Flavius Stoican

Ţucudean, în colimator
În repriza secundă a meciului cu azerii, Ţucudean a avut acţiuni periculoase, dar nu l-a mulţumit pe tehnician din cauza unor momente statice. "Nu mai da din mîini, dezaprobator, cînd îţi zic ceva, că ţi le tai!" şi "Pe cine eşti supărat?!" au fost remarcele lui Stoican la adresa atacantului. La finalul primului meci, Flavius a avut o şedinţă mai dură cu toată echipa: "Cine nu poate să joace a doua partidă să ridice mîna, fără supărare! Şi nu va juca".

În ceaţă » Dinamo a fost învinsă şi de Vladivostok

"Cîinii" s-au întrecut în ratări şi-au greşit din nou banal în defensivă, pierzînd şi al doilea amical, de aseară, 0-1 cu Vladivostok

Plusuri şi mari minusuri în echipa dinamovistă, aseară, în al doilea amical al anului şi al zilei, eşec, 0-1, cu Energhia Vladivostok, locul 4 în liga secundă rusă.

Plusuri. Dinamo a condus ostilităţile în prima repriză, autoritar pe alocuri, şi-a creat ocazii, dar şi s-a întrecut în ratări. Velici (33) a vrut să dea la vinclu, l-a remarcat pe portar, Bilinski (34) a ratat din 6 metri, Grigore (44), "cap" după un corner, Asanovici (55), idem. Thicot pare o soluţie viabilă pentru postul de fundaş central.

Minusuri. Aceleaşi erori individuale care dinamitează echipa, precum cea din minutul 51, cînd, la una din cele două ocazii ale ruşilor din meci, Andrei Radu şi Asanovici îşi împart vina încasării golului. Jucătorii nu se informează şi nu comunică în teren. Joi, ultimul amical din Antalya, cu Cernomoreţ Odesa.

Dinamo - Energhia Vladivostok 0-1 (0-0)
Dinamo - prima repriză: Bălgrădean - L. Rus, Thicot, Dr. Grigore, Grecu (A. Radu 37) - Diakhate, Boubacar - Velici (Rotariu 43), C. Matei, V. Lazăr - Bilinski.
Dinamo - repriza secundă: Bălgrădean - Bărboianu, Thicot (Nedelcearu 74), Asanovici, A. Radu - Diakhate (Krausz 61), C. Munteanu - Buia, Rotariu, V. Lazăr (I. Şerban 71) - Bilinski