Tenis

VIDEO Bombă la Australian Open! Novak Djokovici a fost eliminat în sferturi după un thriller de 5 seturi

Articol de Gazeta Sporturilor  —  marţi, 21 ianuarie 2014

Novak Djokovici a fost eliminat în sferturile de finală de la Australian Open de elveţianul Stanislas Wawrinka după un meci superb de 5 seturi.

Wawrinka a cîştigat cu scorul de 2-6, 6-4, 6-2, 3-6, 9-7, reuşind să-şi ia revanşa după înfrîngerile de anul trecut. Djokovici l-a învins pe Wawrinka în ultimele două întîlniri la turneele de Mare Şlem, la Australian Open 2013 şi US Open 2013, ambele victorii venind tot în 5 seturi.

Djokovici cîştigase la Australian Open în ultimii 3 ani.

Stanislas Wawrinka îl va întîlni pe Tomas Berdych în semifinala de la Australian Open. Cehul a trecut în această dimineaţă de numărul 3 mondial, David Ferrer, scor 6-1, 6-4, 2-6, 6-4.

Djokovici putea să piardă chiar în 4 seturi, dar sîrbul a jucat mult mai bine şi a avut o reacţie de descătuşare incredibilă. VIDEO cu reacţia lui Novak Djokovici după breakul reuşit în setul al 4-lea