Tenis

A treia oară cu noroc » Na Li este noua campioană de la Australian Open!

Articol de Gazeta Sporturilor  —  sâmbătă, 25 ianuarie 2014

Na Li a reuşit să cîştige finala de la Australian Open din această dimineaţă după ce a învins-o pe slovaca Dominika Cibulkova, scor 7-6, 6-0.

Cibulkova, care a învins-o pe Halep în sferturile de finală, a făcut faţă doar în primul set nivelului de joc al chinezoaicei. După o primă manşă decisă la tie-break, slovaca nu a mai cîştigat nici un game în setul secund, iar Na Li a obţinut prima victorie la Australian Open.

A fost a treia finală a lui Na Li la Melbourne, după ce a pierdut finalele din 2011 şi 2013. Na Li, în vîrstă de 31 de ani, este prima jucătoare din Asia care s-a impus într-un turneu de Grand Slam, la Roland-Garros în 2011.

Dominika Cibulkova, în vîrstă de 24 de ani, este prima jucătoare din Slovacia care a ajuns în finala unui turneu de Grand Slam.