Amicale

Petrolul a fost învinsă de Cernomoreţ, scor 0-1! Ce le reproşează Cosmin Contra jucătorilor

Articol de Gazeta Sporturilor  —  joi, 06 februarie 2014

Cu Mutu integralist, Petrolul a fost învinsă de Cernomoreţ, scor 0-1. Ploieştenii au avut o evoluţie ştearsă, singura ocazie importantă apărînd abia în minutul 90, cînd Mutu a tras slab din centrul careului.

În minutul 57 a fost înscris unicul gol al partidei. Gerson a faultat în careu un adversar, iar Antonov a înscris de la punctul cu var.

Al doilea amical al Petrolului din acest stagiu de pregătire va fi duminică, contra moldovenilor de la Şeriff Tiraspol, de la ora 19:00.

Echipa de la startul partidei:
Petrolul: Pecanha - Achim, Hoban, Manasse, Guilherme - Romario, De Lucas - Priso, Mutu, Morar - Camara

Echipa de la startul reprizei secunde:

Petrolul: Pecanha - Alcenat, Gerson, Geraldo, Manasse - Sony Mustivar, Hoban - Priso, Zicu, V. Morar - Mutu

"Nu sînt supărat pe jucători. Am jucat împotriva unei echipe de Europa League. Ne-au solicitat foarte bine. Prima parte a fost dominată de ei, dar apoi ne-am revenit.

Totuşi, sînt nemulţumit de faptul că le-am oferit adversarilor penalty-uri. E îngrijorător. Nu ne dau gol din acţiune, dar le facem cadouri. A fost al doilea penalty în patru meciuri.

Sînt mulţumit însă de efort şi am dat o replică bună.

Sîntem în negocieri cu un atacant. Încercăm să aducem cea mai bună soluţie pe care o avem. Nu e uşor să găseşti un atacant bun", a spus Cosmin Contra la DigiSport.