Jocurile Olimpice de la Soci 2014

Ania Caill a stat pe picioare! » Franţuzoaica reprezintă România şi a terminat pe locul 22 la Soci

Ania Caill e crescută în Franţa, dar spune că a concura pentru ţara în care s-a născut mama sa este ceva superb

Articol de Oana Duşmănescu  —  Monday 30th of November -0001 12:00

La proba de supercombinată alpină, Ania Caill, sportiva care reprezintă România, s-a clasat pe locul 22, ultimul, asta în condiţiile în care alte 12 sportive nu au început cursa deloc sau au abandonat-o pe parcurs.

Performanţa Aniei este una excepţională, date fiind vîrsta schioarei care se antrenează în Franţa şi traseul dificil de la Soci.

Locul ocupat de blondină se apropie de cele mai bune clasări ale unor sportivi români în participările olimpice din istorie. În 1994, la Jocurile Olimpice de la Lillehammer, românca Mihaela Fera ocupa poziţia a 20-a, tot în proba de combinată. În 1972, Virgil Brenci obţinea acelaşi loc, 20, în proba de slalom.

Ania Caill nu şi-a încheiat parcursul la ediţia de la Soci. Ea va mai lua startul în probele de Super-G (15 februarie) şi slalom (18 februarie). Caill este elevă de liceu în Franţa şi are şi cetăţenie română. Se pregăteşte în munţii Alpi şi îşi doreşre să ajungă pilot de avion sau, în cel mai rău caz, inginer de aeronave.