Jocurile Olimpice de la Soci 2014

Eva Tofalvi, pe locul 21 în proba de biatlon start în bloc » Daria Domraceva, triplă campioană olimpică la Soci

Articol de Gazeta Sporturilor   —  luni, 17 februarie 2014

Eva Tofalvi s-a clasat pe locul 21 în proba de biatlon start în bloc din cadrul Jocurilor Olimpice de iarnă de la Soci, cîştigată de Daria Domraceva, din Belarus, care a devenit triplă campioană olimpică la Soci.

Tofalvi a terminat proba în 37 de minute, 50 de secunde şi 9 zecimi, la două minute, 25 de secunde şi şi 3 zecimi de învingătoare.

Domraceva, care a cîştigat astfel a treia medalie de aur la această ediţie a Jocurilor Olimpice, a fost înregistrată cu timpul de 35 de minute, 25 de secunde şi 6 zecimi.

Medalia de argint a fost obţinută de cehoaica Gabriela Soukalova, care a avut o întîrziere de 20.2 secunde, iar bronzul a fost cîştigat de norvegianca Tiril Eckhoff, care a ajuns la final cu o întîrziere de 27.3 secunde.

Proba de start în bloc a fost ultima competiţie în care Eva Tofalvi a luat startul la Jocurile Olimpice de la Soci.

Ea s-a clasat pe locul 22 la sprint, pe 26 la urmărire şi pe 21 la individual şi start în bloc.