Liga Campionilor

VIDEO Eroare la penaltyul lui Messi. Decisivă, la 0-0! » Barcelona se impune pe terenul lui Manchester City, 2-0, după o fază controversată

Momentul-cheie: Demichelis (stînga) începe alunecarea şi îl va agăţa pe Messi, dar nu pe linia de 16 m, ci exact înaintea careului

Articol de Theodor Jumătate  —  Monday 30th of November -0001 12:00

În minutul 53, Demichelis, stoperul lui City, l-a agăţat pe golgeterul Barcei, dar contactul a fost cu 10-20 de centimetri înaintea liniei careului mare. După golul lui Messi şi în superioritate, Barca n-a mai putut fi oprită

V-aţi aşteptat la o nebunie de meci, tip Premier League, un 4-4 plin de artificii, de răsturnări de scor şi de faze de poartă care să vă ţină cu sufletul la gură?

Şi City, şi Barca vor spectacol şi goluri multe, englezii marcaseră 117 în acest sezon în toate competiţiile, catalanii 111, dar cînd joci în Champions, eliminatoriu, nu în grupe, frica de eşec e mai mare decît plăcerea fotbalului.

Click aici pentru VIDEO!

I-a fost frică!

Şi Pellegrini, managerul lui City, s-a temut, nu şi-a eliberat armăsarii, deşi a spus "dacă vrem să cîştigăm trebuie să-i batem pe cei mai buni". A încercat întîi să omoare ofensiva blaugrana. A aglomerat centrul terenului, a creat un pătrat în care l-a închis 45 de minute pe Messi, a blocat benzile, împiedicînd urcările lateralilor blaugrana, a comprimat spaţiile. Ceea ce a reuşit o repriză.

I-a readus pe catalani în acel tiki-taka lent şi previzibil (141 de pase într-un sfert de oră aseară) din sezonul trecut, o dominare ineficace, sterilă, cu primul şut pe poartă, al lui Xavi, în minutul 32. "Aceasta e cea mai slabă echipă a Barcelonei din ultimii ani", a spus Mourinho. Pînă la pauză, n-a fost departe de realitate.

"Să-l pui pe Demichelis la Messi e sinucidere"
Apoi, la o singură fază (53), s-a decis meciul. Navas a căzut atins uşor de Busquets ("N-a fost fault", a anunţat Crăciunescu la DigiSport), Alba i-a pasat lui Iniesta, fruntea sus, lansare splendidă pentru Messi - n-a fost în ofsaid -, argentinianul l-a depăşit în viteză pe Demichelis ("Să-l pui pe Demichelis lîngă Messi e sinucidere", a tras alarma Lineker pe Twitter chiar înaintea partidei) şi a sprintat spre poartă.

Spre a 7-a semifinală la rînd
Aici a fost clipa clipelor. Tackling Demichelis, stoperul agaţă piciorul drept al lui Leo, care cade în careu. Dar contactul e 10-20 de centimetri afară! "N-a fost penalty", a conchis acelaşi Crăciunescu. Arbitrul Eriksson a vrut însă 11 metri. Şi eliminare Demichelis. La 0-1, frumoasă scăriţa lui Messi, în inferioritate, City a căutat limitele imposibilului. Tot Barca a înscris. Dani Alves, printre picioarele lui Hart. Şi, la 0-2, trupa catalană se îndreaptă spre cea de-a 7-a semifinală consecutivă în Ligă.

144 de meciuri are Xavi în Ligă; catalanul l-a egalat pe Raul; încă 6 şi îl va depăşi pe liderul Giggs (149)

66 de goluri a înscris Messi în CL: mai are 6 reuşite şi trece de Raul (71) în topul celor mai prolifici jucători din Ligă

866 de pase
a avut Barca aseară, City numai 421; raportul paselor corecte a fost 753 - 325 (87% - 77%)

MAN. CITY - BARCELONA 0-2
(Messi 54 penalty, Dani Alves 90)
CITY: Hart - Zabaleta, Kompany, Demichelis, Clichy - Navas (58 Nasri), Fernandinho, Y. Toure, Kolarov (57 Lescott) - David Silva - Negredo (74 Dzeko). Antr. M. Pellegrini
BARCELONA: Valdes - Dani Alves, Pique, Mascherano, Jordi Alba - Xavi, Busquets, Fabregas (86 Sergi Roberto) - Alexis (73 Neymar), Messi, Iniesta. Antr. G. Martino