Tenis

Trei în sferturi, nimeni în semifinale » Jucătoarele române au abandonat sau au pierdut confruntările din Brazilia

Articol de Gazeta Sporturilor  —  vineri, 28 februarie 2014

Jucătoarea de tenis Monica Niculescu, deţinătoarea titlului şi locul 53 WTA, a abandonat, joi, în sferturile de finală ale turneului WTA de la Florianopolis (Brazilia).

Niculescu a abandonat din cauza unei accidentări la glezna dreaptă în meciul cu principala favorită, Carla Suarez Navarro, la scorul de 4-6, 6-0, 4-1.

Alexandra Dulgheru, locul 141 WTA, venită din calificări, a abandonat în sferturi, în setul doi al meciului cu jucătoarea Klara Zakopalova, a treia favorită şi locul 32 WTA, la scorul de 6-3, 5-2 pentru sportiva cehă. Meciul a durat o oră şi 26 de minute.

Şi Alexandra Cadanţu, locul 62 WTA, a fost învinsă de sportiva Iaroslava Şvedova din Kazahstan, scor 6-3, 6-3.