Stranieri

VIDEO Maxim îngroapă Stuttgartul! Mijlocaşul a fost înlocuit imediat după o ocazie ratată, echipa sa a pierdut cu 1-2

Maxim a rămas doar cu pasa decisivă la golul de 1-0 al Stuttgartului

Articol de Aurelian Botezatu  —  Sunday, 02 March 2014

Antrenorul Thomas Schneider l-a înlocuit pe ”tricolor” imediat după imensa ocazie irosită în minutul 79.

Alexandru Maxim putea fi eroul Stuttgartului. Şvabii veneau la Frankfurt după 7 eşecuri consecutive, aveau nevoie ca de aer de o victorie şi el a avut-o în vîrful bocancului în minutul 79.

Singur cu portarul Trapp, în poziţie centrală, "tricolorul" s-a precipitat şi a tras mult pe lîngă poartă! Trebuia să fie golul de 2-0 al oaspeţilor, aşa a rămas marea ratare a etapei!

Şi cum se întîmplă de atîtea ori, ocaziile se răzbună. N-a marcat Maxim, a făcut-o Rosenthal (80). Pentru Eintracht! Nici un minut mai tîrziu, consecinţă firească, antrenorul Thomas Schneider l-a scos pe fostul mijlocaş al Pandurilor pentru a-şi întări defensiva, cu Rani Khedira.

Dar reduta şvabă n-a rezistat. Iar în minutul 89, Meier i-a dat lovitura de graţie: 2-1.

3 şuturi spre poartă a expediat Maxim aseară. A alergat 10,73 km în 81 de minute